DiGiorno pizza Review

December 3, 2011 by  

(This post was originally posted on Chat with Sandy on 12/26/10)

Feeding Large Families Can Be Expensive

Digiorno pizza

With both of my older boys home we have been having meals with all ten of us.  I have been lucky in the sense that we have 8 children, but 3 of them don’t live with us anymore.  Mix that in with the fact that my 4 step children are only with us 1/2 the time, we don’t have that many meals with everyone home.

But for 2 weeks with them home from boot camp we have had and will be having many meals with everyone.  Finding meals that will feed all of us for not a boat load of money (and that are easy too) are pretty important.

I didn’t have any problem at all with doing a shop for Collective Bias for DiGiorno Pizza.

consumer queenOff to Walmart I went on December 23rd to do some shopping.
I checked Consumer Queen’s Data base to see if I could find a coupon. No luck on that one…poo.

bell ringerA sign of the holidays… isn’t it?  The store was really crowded.  I didn’t have any problems finding the frozen pizzas.  I was a little bummed that they didn’t have a vegetable pizza – that is my favorite. But I ended up getting a meat pizza, cheese and also a mushroom garlic. They cost $4.98 each.  Pretty good for a nice thick pizza like that don’t you think?

Dave had purchased a Red Baron pizza at Kroger the week before. It didn’t have nearly so many pepperoni’s and was much thinner. It wasn’t so good.  He told me that he was trying to decide between the DiGiorno and the Red Baron. I had to laugh because he had no idea I was going to be doing this shop for the DiGiorno the next week.  He picked the Red Baron because it was less expensive. He told me later he was sorry he did.

The pizza went over well.  I had several thoughts from my family.   Here they are:
1) “It was Great!”
2) “It was too doughy”
3) “The mushroom garlic was too garlicy”
4) “Make sure you get this again”
5) “I wish they had veggie”

pizza

I started out with 2 pizzas and 6 people.  My boys and Dave. Then Dave’s 4 kids came over and we popped in a 3rd one to cover us all.

pizza

Three self rising DiGiono pizza’s, 2 liters of pop and a bag of chips later, we had a lunch meal that fed us all.  The pizza’s cost $4.98 each, the 2 liters of pop cost $1.76 and the chips were $2.88.  Total cost of the meal:  $19.58 to feed 10 of us… for a total of $1.96 per person.  Pretty good!

family goofyHere is the whole gang… being goofy!  Thanks DiGiorno for the pizza!  lol

Disclosure:  Collective Bias compensated me for the pizza and shop. The pictures and the opinions are those of mine and my families.

Blog Widget by LinkWithin
Subscribe by Email

Speak Your Mind

Tell us what you're thinking...
and oh, if you want a pic to show with your comment, go get a gravatar!

Spam Protection by WP-SpamFree

Spam Protection by WP-SpamShield